U podnóża Gór Betyckich, nad Morzem Śródziemnym, leży Malaga, miasto, które ze względu na swoje położenie ma licznie odwiedzających je turystów o każdej porze roku. Ze względu na swoją wielkość jest to jednocześnie duży ośrodek przemysłowy, chociaż uprawia się tutaj winorośl i produkuje z nich wyśmienite wina, znane w całej Europie wino malaga, a także pomarańcze i banany. Ze względu właśnie na przepiękne okoliczne małe miasteczka i wsie otoczone winnicami, coraz bardziej popularny staje się wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, podobnie jak wynajem pokoi i apartamentów na toskańskiej wsi. Malaga to również duży port, zarówno rybacki, jak i handlowy, a także stocznia.

Malaga jednak głównie słynie ze swoich kąpielisk na Costa del Sol. Również z tego, że tutaj urodził się Pablo Picasso, obecnie w domu tym mieści się Muzeum Sztuki. Ponadto okolice Malagi słyną z wyśmienitej kuchni, opierającej się głównie na darach morza, stąd jej restauracje serwują wspaniałe ryby, ośmiornice i kalmary, ale także sałatkę z gorzkich pomarańczy, czy zupę- specjalność lokalnej kuchni, łączącej ze sobą krewetki, omułki, pomidory, paprykę, ziemniaki i makaron. Właśnie kuchnia mnie osobiście zauroczyła i stanowi ogromny atut wypoczywania w tej okolicy.

Miasto jest tak pięknie położone, pełne słońca, w ciągu roku podobno jest tutaj aż trzysta słonecznych dni, że nawet w listopadzie można jeszcze zażywać słonecznych kąpieli, także w morzu. Natomiast spacery nadmorską promenadą, pośród palm, zawsze sprawiają przyjemność wszystkim, którzy tutaj przebywają. Miłośnicy zabytków także znajd tutaj coś dla siebie. W historycznym centrum warto zajrzeć do ruin fortecy z XI wieku, obecnie będącej muzeum.

Bardzo interesującym miejscem jest w Maladze ogród botaniczny, z jedną z najlepszych kolekcji okazów botanicznych w całej Europie. Zimą odbywają się tutaj koncerty na powietrzu.