Leżąca w Andaluzji Granada jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych Hiszpanii, słynącą z malowniczego położenia, między górami Sierra Nevada a Morzem Śródziemnym w okolicach Costa del Sol. Poza tym miasto posiada liczne zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć, przynajmniej Alhambrę.

Alhambra to warowny zespół pałacowy, który powstał w trzynastym wieku, zbudowany przez Nasrydów, uznawany jest za arcydzieło architektury arabskiej, o którym nakręcono już wiele filmów. Wnętrza pałacowe były wykonane z niezwykłą dekoracyjnością i przepychem, typowym dla sztuki arabskiej tych czasów. Dlatego znajdziemy tam zarówno arkadowe kolumny, sklepienia ze stalaktytów, jak i ściany wykładane ceramicznymi azulejos oraz ornamentowymi kolorowymi stiukami, pokrywane również malowidłami.

Alhambra to warowny zamek, kilka pałaców z dziedzińcami ze wspaniałymi przykładami zdobnictwa mauretańskiego, a także Pałac Karola V, renesansowe dzieło z dwoma muzeami, świadectwo zwycięstwa chrześcijaństwa nad poganami. Na uwagę zasługują także ogrody arabskie z pawilonami i wspaniała katedra gotycko- renesansowa.

Sama Granada została założona przez Arabów w VIII wieku. W jej zabytkowej dzielnicy Albaicin wciąż czuje się mauretański klimat. Gdy wejdziemy między stare uliczki, pełne małych sklepików ze starociami, z arabskimi chustami, poczujemy się jak na suku, arabskim targu.

Miasto oferuje zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach, ale można także znaleźć oferty prywatnych kwater (kliknij, żeby przejść do serwisu ogłoszeniowego z noclegami).

Miasto jest uważane za perłę Hiszpanii, nikogo więc nie dziwi powiedzenie jej mieszkańców, że kto nie widział Granady, ten niczego jeszcze nie widział.