Leżąca w Andaluzji Granada jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych Hiszpanii, słynącą z malowniczego położenia, między górami Sierra Nevada a Morzem Śródziemnym w okolicach Costa del Sol. Poza tym miasto posiada liczne zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć, przynajmniej Alhambrę.

Alhambra to warowny zespół pałacowy, który powstał w trzynastym wieku, zbudowany przez Nasrydów, uznawany jest za arcydzieło architektury arabskiej, o którym nakręcono już wiele filmów. Wnętrza pałacowe były wykonane z niezwykłą dekoracyjnością i przepychem, typowym dla sztuki arabskiej tych czasów. Dlatego znajdziemy tam zarówno arkadowe kolumny, sklepienia ze stalaktytów, jak i ściany wykładane ceramicznymi azulejos oraz ornamentowymi kolorowymi stiukami, pokrywane również malowidłami.

Alhambra to warowny zamek, kilka pałaców z dziedzińcami ze wspaniałymi przykładami zdobnictwa mauretańskiego, a także Pałac Karola V, renesansowe dzieło z dwoma muzeami, świadectwo zwycięstwa chrześcijaństwa nad poganami. Na uwagę zasługują także ogrody arabskie z pawilonami i wspaniała katedra gotycko- renesansowa.

Sama Granada została założona przez Arabów w VIII wieku. W jej zabytkowej dzielnicy Albaicin wciąż czuje się mauretański klimat. Gdy wejdziemy między stare uliczki, pełne małych sklepików ze starociami, z arabskimi chustami, poczujemy się jak na suku, arabskim targu.

Miasto jest uważane za perłę Hiszpanii, nikogo więc nie dziwi powiedzenie jej mieszkańców, że kto nie widział Granady, ten niczego jeszcze nie widział.